Co trzeba wiedzieć jeśli chce się inwestować w nieruchomości - cz. 3
autorem artykułu jest Agata Szlendak
Jeśli masz zamiar nabyć działkę z myślą o budowie domu, istotną dla ciebie informacją będzie, czy upatrzona przez ciebie działka jest już wyłączona z produkcji rolnej.
Zajmę sie tu przypadkiem, kiedy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka jest przeznaczona pod zabudowę.
Każda działka geodezyjna jest ujęta w państwowym rejestrze zwanym ewidencją gruntów. Operat ewidencji gruntów i budynków prowadzi właściwy dla danego terenu starosta. Np. jeśli chcesz kupić działkę w miejscowości Dąbkowo, która znajduje sie w powiecie Bory, to w Starostwie Powiatowym w Borach w wydziale geodezji dowiesz się jakie są zapisy w operacie ewidencji gruntów dotyczące interesującej cię działki. Jakie informacje o działkach zawarte są w operacie ewidencji gruntów?
Numer, powierzchnia i granice działki, oznaczenie, zasięg i powierzchnia użytku gruntowego, rodzaj klasy gruntu a także jej zasięg i powierzchnia i również tytuły własności, na podstawie których w rejestrach ewidencji gruntów został wpisany do danej działki właściciel.
Użytek gruntowy określa sposób korzystania z działki, do tego celu sklasyfikowano w ewidencji gruntów siedem grup użytków:
1. Użytki rolne
2. Grunty leśne i zakrzewione
3. Grunty zabudowane i zurbanizowane
4. użytki ekologiczne
5. nieużytki
6. grunty pod wodami
7. tereny różne (oznaczone symbolem Tr).
Istotną informacja dla inwestora będzie to czy działka, którą ma zamiar kupić jest oznaczona jako użytek z grupy 3 grunty zabudowane i zurbanizowane, gdyż to oznacza że jest wyłączona z produkcji rolnej i leśnej.
W tej grupie będą grunty:
B - tereny mieszkalne (zabudowane budynkami mieszkalnymi)
Ba - tereny przemysłowe
Bi - inne tereny zabudowane
Bp - zurbanizowane tereny zabudowane
Bz - tereny rekreacyjno wypoczynkowe
K - użytki kopalne
Tereny komunikacyjne dr drogi, Tk tereny kolejowe, Ti inne tereny komunikacyjne.
Jeśli działka nie jest wyłączona z produkcji rolnej i leśnej, a mamy zamiar przeznaczyć ja na cele nierolnicze i nieleśne (np. budowa domu) to będziemy musieli sie starać o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej bądź leśnej.
Może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalającej na takie wyłączenie, przez właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości starostę. Wyłączeniu z produkcji podlegają grunty:
- użytki rolne wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb,
- użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego,
a także gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-10 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych tj.grunty:
1) pod stawami rybnymi i innymi zbiornikami wodnymi, służącymi wyłącznie dla potrzeb rolnictwa,
2) pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu,
3) pod budynkami i urządzeniami służącymi bezpośrednio do produkcji rolniczej uznanej za dział specjalny, stosownie do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych,
4) parków wiejskich oraz pod zadrzewieniami i zakrzewieniami śródpolnymi,
w tym również pod pasami przeciwwietrznymi i urządzeniami przeciwerozyjnymi,
5) pracowniczych ogrodów działkowych i ogrodów botanicznych,
6) pod urządzeniami: melioracji wodnych, przeciwpowodziowych i przeciwpożarowych,
zaopatrzenia rolnictwa w wodę, kanalizacji oraz utylizacji ścieków
i odpadów dla potrzeb rolnictwa i mieszkańców wsi,
7) zrekultywowane dla potrzeb rolnictwa,
8) torfowisk i oczek wodnych,
9) pod drogami dojazdowymi do gruntów rolnych.
Jeśli na terenie gminy, gdzie chcesz nabyć działkę Rada Gminy podjęła uchwałę o ochronie gruntów rolnych zaliczonych do klas IV, IVa i IVb, wytworzonych z gleb
pochodzenia mineralnego, to wtedy również te grunty podlegają wyłączeniu.
Wydanie decyzji, o wyłączeniu następuje przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.
W tej decyzji określa sie należności i opłaty roczne, które zapłaci inwestor za wyłączenie gruntów.
Dla inwestora ważny jest zapis w art. 12 a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, a mianowicie:
"Art. 12a. Obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych również jednorazowego odszkodowania, o którym mowa w art. 12 ust. 1, nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego:
1) do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego,
2) do 0,02 ha, na każdy lokal mieszkalny, w przypadku budynku wielorodzinnego."
Przepis ten określa powierzchnię wyłączonego terenu, za który nie poniesiemy opłat.Jeśli obszar inwestycji będzie miał większą powierzchnię , wtedy po zezwoleniu na wyłączenie gruntów z produkcji, płacimy jednorazowa opłatę tzw. należność oraz opłaty roczne, a w odniesieniu do gruntów leśnych - także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji.
Opracowano na podstawie ustawy z dnia 3 lutego 1995 r.o ochronie gruntów rolnych i leśnych. (Dz. U. z dnia 22 lutego 1995 r.z późniejszymi zmianami)
Agata Szlendak
właściciel strony "Wszystko o nieruchomościach"
http://nieruchomosci1.ovh.org
--
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
sobota, 1 grudnia 2007
Inwestowanie w Nieruchomości - Część 2
Co trzeba wiedzieć jeśli chce się inwestować w nieruchomości - cz. 2
autorem artykułu jest Agata Szlendak
Jeśli wartość twojej nieruchomości wzrośnie - może czekać Cię przykra niespodzianka
- będziesz musiał zapłacić na rzecz gminy na terenie, której posiadasz nieruchomość tzw. opłatę adiacencką.
Z opłatami adicenckimi możemy mieć do czynienia w trzech przypadkach:
Po pierwsze:
- gdy nieruchomość leży na obszarze objętym scaleniem i ponownym podziałem na działki gruntu. Scalenie oznacza rewolucję w dotychczas istniejącym układzie granic.
Np. na pewnym obszarze mamy długie i wąskie działki, to w trakcie tej procedury można zlikwidować ten niewygodny podział i utworzyć nowe kształtne działki o odpowiedniej proporcji boków i wydzielić nowe drogi dojazdowe.
Poprawia się więc struktura zagospodarowania terenu i wzrasta jego wartość. O tym czy będzie przeprowadzona taka procedura decyduje Rada Gminy podejmując uchwałę. Sposób podziału na nowe działki określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Każdy z właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości otrzymuje nowe działki których powierzchnia jest równa powierzchni posiadanych przez niego do tej pory nieruchomości, pomniejszona o powierzchnię gruntu przeznaczonego na nowe drogi dojazdowe.
Osoby, które otrzymały nowe działki są zobowiązane do wniesienia na rzecz gminy opłaty zwanej adiacencką w wysokości do 50% wzrostu wartości nieruchomości.
Stawkę procentową tej opłaty gmina ustala w uchwale o scaleniu i podziale nieruchomości.
Aby ustalić termin i sposób wniesienia opłaty adiacenckiej wójt gminy, lub burmistrz czy prezydent miasta spisuje z osobami zainteresowanymi protokół uzgodnień.
Jeśli nie dojdzie do ugody pomiędzy gminą a właścicielami nieruchomości o terminie i sposobie zapłaty rozstrzyga rada gminy, podejmując uchwałę o scaleniu i podziale nieruchomości. Wartość nieruchomości przed i po scaleniu określa rzeczoznawca majątkowy, na podstawie operatu szacunkowego.
Po drugie:
- z opłatami adiacenkimi mamy też do czynienia, gdy wzrasta wartość nieruchomości z uwagi na budowę urządzeń infrastruktury technicznej w sąsiedztwie tej nieruchomości.
Może to być budowa lub modernizacja istniejącej drogi, wybudowanie naziemnych lub podziemnych przewodów i urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych umożliwiających podłączenie nieruchomości do w/w mediów.
W terminie 3 lat od wybudowania tych urządzeń urząd gminy może ustalić taka opłatę w drodze decyzji administracyjnej.
Wysokość opłaty tak jak poprzednio jest uzależniona od wzrostu wartości nieruchomości i nie może być wyższa od 50% różnicy wartości przed i po wybudowaniu urządzeń.
Stawka procentowa opłaty jest ustalana przez Radę Gminy - uchwałą.
Wartość nieruchomości przed i po budowie urządzeń infrastruktury określa rzeczoznawca majątkowy.
Właściciel nieruchomości może wnioskować o rozłożenie opłaty na raty roczne (do 10 lat), warunki rozłożenia na raty ustala się w decyzji.
Na poczet opłaty adiacenckiej zalicza sie wartość świadczeń wniesionych przez właściciela w gotówce lub w naturze na rzecz budowy urządzeń.
Po trzecie:
- opłatę adiacenką, będziemy zmuszeni uiścić, gdy na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości zostaje dokonany jej podział na części i w wyniku tego podziału wzrasta jej wartość.
Podobnie jak poprzednio zmianę wartości nieruchomości określa rzeczoznawca majątkowy.
Aby tak sie stało Rada Gminy, powinna podjąć stosowną uchwałę, w której określi stawkę procentową opłaty adiacenckiej. Nie może ona być większa niż 50% różnicy wartości nieruchomości, przed i po podziale.
Ustalenie tej opłaty odbywa sie w drodze decyzji wydanej przez Wójta, Burmistrza lub Prezydenta miasta. Decyzja taka może być wydana w przeciągu trzech lat
od dnia w którym decyzja lub orzeczenie o podziale nieruchomości stały sie prawomocne.
Ważne jest to że opłata nie obowiązuje jeśli podział nieruchomości nastąpił niezależnie od ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego, a więc m.in. wtedy gdy:
- dokonujemy podziału w celu zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, (na podstawie pozwolenia na budowę)
- wydzielamy działki z budynkiem wzniesionym przez samoistnego posiadacza w dobrej wierze
- wydzielamy działki, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa,
- wydzielamy część nieruchomości objętej decyzją o lokalizacji drogi krajowej
- wydzielamy działki na terenach zamkniętych (np. tereny wojskowe).
opracowano na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 marca 1998 r.w sprawie wykonania przepisów dotyczących scalania i podziału nieruchomości.
Agata Szlendak
właściciel strony "Wszystko o nieruchomościach"
http://nieruchomosci1.ovh.org
--
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
autorem artykułu jest Agata Szlendak
Jeśli wartość twojej nieruchomości wzrośnie - może czekać Cię przykra niespodzianka
- będziesz musiał zapłacić na rzecz gminy na terenie, której posiadasz nieruchomość tzw. opłatę adiacencką.
Z opłatami adicenckimi możemy mieć do czynienia w trzech przypadkach:
Po pierwsze:
- gdy nieruchomość leży na obszarze objętym scaleniem i ponownym podziałem na działki gruntu. Scalenie oznacza rewolucję w dotychczas istniejącym układzie granic.
Np. na pewnym obszarze mamy długie i wąskie działki, to w trakcie tej procedury można zlikwidować ten niewygodny podział i utworzyć nowe kształtne działki o odpowiedniej proporcji boków i wydzielić nowe drogi dojazdowe.
Poprawia się więc struktura zagospodarowania terenu i wzrasta jego wartość. O tym czy będzie przeprowadzona taka procedura decyduje Rada Gminy podejmując uchwałę. Sposób podziału na nowe działki określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Każdy z właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości otrzymuje nowe działki których powierzchnia jest równa powierzchni posiadanych przez niego do tej pory nieruchomości, pomniejszona o powierzchnię gruntu przeznaczonego na nowe drogi dojazdowe.
Osoby, które otrzymały nowe działki są zobowiązane do wniesienia na rzecz gminy opłaty zwanej adiacencką w wysokości do 50% wzrostu wartości nieruchomości.
Stawkę procentową tej opłaty gmina ustala w uchwale o scaleniu i podziale nieruchomości.
Aby ustalić termin i sposób wniesienia opłaty adiacenckiej wójt gminy, lub burmistrz czy prezydent miasta spisuje z osobami zainteresowanymi protokół uzgodnień.
Jeśli nie dojdzie do ugody pomiędzy gminą a właścicielami nieruchomości o terminie i sposobie zapłaty rozstrzyga rada gminy, podejmując uchwałę o scaleniu i podziale nieruchomości. Wartość nieruchomości przed i po scaleniu określa rzeczoznawca majątkowy, na podstawie operatu szacunkowego.
Po drugie:
- z opłatami adiacenkimi mamy też do czynienia, gdy wzrasta wartość nieruchomości z uwagi na budowę urządzeń infrastruktury technicznej w sąsiedztwie tej nieruchomości.
Może to być budowa lub modernizacja istniejącej drogi, wybudowanie naziemnych lub podziemnych przewodów i urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych umożliwiających podłączenie nieruchomości do w/w mediów.
W terminie 3 lat od wybudowania tych urządzeń urząd gminy może ustalić taka opłatę w drodze decyzji administracyjnej.
Wysokość opłaty tak jak poprzednio jest uzależniona od wzrostu wartości nieruchomości i nie może być wyższa od 50% różnicy wartości przed i po wybudowaniu urządzeń.
Stawka procentowa opłaty jest ustalana przez Radę Gminy - uchwałą.
Wartość nieruchomości przed i po budowie urządzeń infrastruktury określa rzeczoznawca majątkowy.
Właściciel nieruchomości może wnioskować o rozłożenie opłaty na raty roczne (do 10 lat), warunki rozłożenia na raty ustala się w decyzji.
Na poczet opłaty adiacenckiej zalicza sie wartość świadczeń wniesionych przez właściciela w gotówce lub w naturze na rzecz budowy urządzeń.
Po trzecie:
- opłatę adiacenką, będziemy zmuszeni uiścić, gdy na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości zostaje dokonany jej podział na części i w wyniku tego podziału wzrasta jej wartość.
Podobnie jak poprzednio zmianę wartości nieruchomości określa rzeczoznawca majątkowy.
Aby tak sie stało Rada Gminy, powinna podjąć stosowną uchwałę, w której określi stawkę procentową opłaty adiacenckiej. Nie może ona być większa niż 50% różnicy wartości nieruchomości, przed i po podziale.
Ustalenie tej opłaty odbywa sie w drodze decyzji wydanej przez Wójta, Burmistrza lub Prezydenta miasta. Decyzja taka może być wydana w przeciągu trzech lat
od dnia w którym decyzja lub orzeczenie o podziale nieruchomości stały sie prawomocne.
Ważne jest to że opłata nie obowiązuje jeśli podział nieruchomości nastąpił niezależnie od ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego, a więc m.in. wtedy gdy:
- dokonujemy podziału w celu zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, (na podstawie pozwolenia na budowę)
- wydzielamy działki z budynkiem wzniesionym przez samoistnego posiadacza w dobrej wierze
- wydzielamy działki, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa,
- wydzielamy część nieruchomości objętej decyzją o lokalizacji drogi krajowej
- wydzielamy działki na terenach zamkniętych (np. tereny wojskowe).
opracowano na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 marca 1998 r.w sprawie wykonania przepisów dotyczących scalania i podziału nieruchomości.
Agata Szlendak
właściciel strony "Wszystko o nieruchomościach"
http://nieruchomosci1.ovh.org
--
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Inwestowanie w Nieruchomości - Część 1
Co trzeba wiedzieć jeśli chce się inwestować w nieruchomości - cz. 1
autorem artykułu jest Agata Szlendak
Mówiąc nieruchomość przywołujemy w myślach konkretny obraz mieszkania, domu jednorodzinnego z działką, działki zabudowanej budynkami przemysłowymi czy po prostu jakiegoś obszaru niezabudowanego gruntu.
Nieruchomość zawsze jest związana z ziemią, nie można jej np. zabrać i przenieść w inne miejsce. Dlatego kupowanie nieruchomości polega na nabyciu praw do niej.
Np. dwa podobne do siebie domki jednorodzinne, mogą być przedmiotem różnych praw. Jedna z tych nieruchomości to działka gruntu zabudowana domem mieszkalnym, która jest własnością Państwa X, druga to działka gruntu zabudowana również domem mieszkalnym, lecz działka jest własnością Gminy Miasto W i pozostaje w wieczystym użytkowaniu Państwa Y, zaś dom stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności i jest własnością Państwa Y.
Stan prawny nieruchomości określa nam właśnie rodzaj praw , jakie do niej przysługują.
Jak określić stan prawny nieruchomości?
W tym celu badamy, jakie istnieją dokumenty określające prawa do nieruchomości.
Osoba, która zechce sprzedać nam nieruchomość powinna je nam przedstawić.
Stan prawny nieruchomości ustala sie przede wszystkim na podstawie księgi wieczystej, gdyż wpis w księdze wieczystej uzasadnia domniemanie, że ujawnione w niej prawa są wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.
Domniemanie istnieje do czasu wykreślenia wpisanego prawa.
Jest to zasada RĘKOJMI KSIĄG WIECZYSTYCH.
Księgi wieczyste są prowadzone przez sądy rejonowe, właściwe wg położenia nieruchomości. Oznacza to, że jeśli np. dostaniemy w spadku nieruchomość we wsi Maliny w powiecie Sadek, a sąd rejonowy znajduje sie w mieście powiatowym Sadek, to właśnie w tym sądzie jest Wydział Ksiąg Wieczystych gdzie powinna znajdować się księga wieczysta dla gospodarstwa, które otrzymaliśmy w spadku.
Agata Szlendak
właściciel strony "Wszystko o nieruchomościach"
http://nieruchomosci1.ovh.org
--
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
autorem artykułu jest Agata Szlendak
Mówiąc nieruchomość przywołujemy w myślach konkretny obraz mieszkania, domu jednorodzinnego z działką, działki zabudowanej budynkami przemysłowymi czy po prostu jakiegoś obszaru niezabudowanego gruntu.
Nieruchomość zawsze jest związana z ziemią, nie można jej np. zabrać i przenieść w inne miejsce. Dlatego kupowanie nieruchomości polega na nabyciu praw do niej.
Np. dwa podobne do siebie domki jednorodzinne, mogą być przedmiotem różnych praw. Jedna z tych nieruchomości to działka gruntu zabudowana domem mieszkalnym, która jest własnością Państwa X, druga to działka gruntu zabudowana również domem mieszkalnym, lecz działka jest własnością Gminy Miasto W i pozostaje w wieczystym użytkowaniu Państwa Y, zaś dom stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności i jest własnością Państwa Y.
Stan prawny nieruchomości określa nam właśnie rodzaj praw , jakie do niej przysługują.
Jak określić stan prawny nieruchomości?
W tym celu badamy, jakie istnieją dokumenty określające prawa do nieruchomości.
Osoba, która zechce sprzedać nam nieruchomość powinna je nam przedstawić.
Stan prawny nieruchomości ustala sie przede wszystkim na podstawie księgi wieczystej, gdyż wpis w księdze wieczystej uzasadnia domniemanie, że ujawnione w niej prawa są wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.
Domniemanie istnieje do czasu wykreślenia wpisanego prawa.
Jest to zasada RĘKOJMI KSIĄG WIECZYSTYCH.
Księgi wieczyste są prowadzone przez sądy rejonowe, właściwe wg położenia nieruchomości. Oznacza to, że jeśli np. dostaniemy w spadku nieruchomość we wsi Maliny w powiecie Sadek, a sąd rejonowy znajduje sie w mieście powiatowym Sadek, to właśnie w tym sądzie jest Wydział Ksiąg Wieczystych gdzie powinna znajdować się księga wieczysta dla gospodarstwa, które otrzymaliśmy w spadku.
Agata Szlendak
właściciel strony "Wszystko o nieruchomościach"
http://nieruchomosci1.ovh.org
--
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Subskrybuj:
Posty (Atom)